Announcement

Collapse
No announcement yet.

BMW 118i projekt

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Re: BMW 118i projekt

    Liten uppdatering.
    Jag har haft slutsteget inkopplat ett tag med remote på cig utaget tillsammans med en äldre hög-lågnivå adapter ifrån MDS. Kan säga att det inte har varit något skönspelande direkt. En kanal på hög-lågnivå adaptern var trasig och när jag kopplade in den fick jag rejält med generator vinande på köpet också. Remoten gick igång enbart när bilen är igång så jag kunde alldrig lyssna hur det lät utan generator vinande. Stog ut en månad innan jag förra veckan fick in sony stereon.

    Det blev som natt och dag kan jag säga. Inte en störning kvar
    Jag har dragit fram två fiber kablar och två par lågnivå kablar från frammen till bagaget. Jag har kört med enbart huvudenheten nu en vecka och är hyffsat nöjd med ljudet. Dock så tycker jag att det fortfarande är lite loudness karaktär kvar på ljudet även fast jag kört utan tonkontrollen inkopplad. Jag har inte haft subben inkopplad utan enbart framsystemet och det har rockat på bra.

    Då jag höll på och försöka hitta remote till slutsteget så insåg jag att de nyare bilarna inte gör det lika enkelt som på de äldre bilarna. När jag mätte på bakljuset var det inte mer än dryga 2-3 volt på dem och inte 12Volt som på min äldre BMW E39:a. Jag insåg då att jag även skulle få problem med backkameran när jag väl får in skärmen.
    Alpine rattknapp interfacet till BMW löste problemet med att få backsignalen till kameran. På köpet fick jag även ACC signalen så att man slipper tjuvkoppla ifrån cigg utaget och även kan lyssna på stereon utan att ha bilen igång

    Idag har jag varit ute och börjat lite lätt med förberedningen för att sätta in processorn och det andra slutsteget.
    Jag har sågat ut en tunn plywood skiva med lite filtmatta över. Så här ser det ut för tillfället med ett slutsteg och processorn.


    Sedan ska mono steget in också och då kommer det bli något liknande det här.


    Tanken är att dra kablarna under skivan som slutstegen är monterade på så att man slipper se dem. Sedan har jag tänkt att montera ett säkringsblock på 2 säkringar brevid processorn. Jag har en DLS 0.5F konding liggande ocså och tänkte montera den under plywood skivan under processorn där den går in.

    För tillfället är processorn och 4-kanals steget inkopplat tillsammans med en PG octane 10" bas. Jag har inte kopplat in datorn än så jag har ingen aning om hur processorn är inställd för tillfället.

    Jag hade inte kopplat in digital ut och buskabeln på cd:n så jag var tvungen att dra ut den idag för att få igång processorn. Jag han dock inte få tillbaks den riktigt. Det är väldigt trångt med alla kablarna så digitalkabel konvertern, koax-optisk åkte ut när jag tryckte in CD:n den sista biten

    Får se om vädret är okej och man lyckas smita iväg någon timme så är planen att försöka fixa till det imorgon och även koppla in datorn så att man får se hur processorn är konfad för tillfället.
    Planen är även att såga till en OSB skiva jag har liggande hemma till nytt golv så att lastutrymmet blir annvändbart igen i bilen.
    Last edited by heddan99; October 10, 2011, 19:44.

    Comment


    • #32
      Re: BMW 118i projekt

      Spänningen till baklamporna nuförtiden är pulsviddsmodulerad precis som nätdelen i de flesta slutsteg. Men vill du koppla in din bakkamera kan du använda en Sepab EB089 PowerSwitch från firman där jag jobbar.
      /tycker Erik.

      Comment


      • #33
        Re: BMW 118i projekt

        Tack för infon Ungefär hur mycket kostar en sådan switch?

        Comment


        • #34
          Re: BMW 118i projekt

          Kommer inte ihåg i huvet men ca ett par hundringar.
          /tycker Erik.

          Comment


          • #35
            Re: BMW 118i projekt

            Igår var jag ute och fixade till så att CD spelaren gick att skjuta in ända in. Det tog ett par försök innan den väl var inne.
            Är desvärre ingen skönhet och orginal CD spelaren passar mycket bättre, men lite får man väll stå ut med för lite bättre ljud
            Displayen är riktigt dålig i dagsljus. Men det får man väll också på köpet med det bättre ljudet......

            Jag drog även fram fyra nya högtlarkablar till stolarna så att det är förberett att köra helt aktivt.
            Jag tog ut subben och kopplade om fyrkanals steget så att jag kör fram kanalerna till mellan/diskant i dörrarna kopplat på passiva filtret och bak kanalerna till basen under stolarna helt aktivt.
            Sedan skulle jag bara koppla in datorn och ändra konfigen, men då hittade jag inte USB-RS232 adaptern. Jag fick vänta tills idag och låna en adapter så att jag kunde koppla in mig och ändra inställningen på processorn.

            Jag har rattat lite och det börjar låta hyffsat okej. Jag har dock ej någon riktig test CD skiva att annvända mig av. Skulle inte vara fel att fixa en riktig mic och mät program heller så att man kan mäta upp frekvenskurvan i bilen så att man vet vilka frekvenser man ska dämpa med EQ:n.

            Får se när man får lite mer tid att fixa till en hyffsad grundinställning av ljudet. Sen skulle man behöva fixa till kablarna och installationen i bagaget då det inte är någon snygg syn för tillfället
            Sen skulle jag behöva fixa till lådan och svarva ned den och montera en ny mdf ring för 10":aren så att XLS 10:an går att montera. PG Octane R10:an har mycket mindre ring runt högtalaren än den andra.


            Last edited by heddan99; October 10, 2011, 20:05.

            Comment


            • #36
              Re: BMW 118i projekt

              Är det någon som vet om man kan ändra den blå dioden runt volym knappen till en orange på något enkelt sätt?
              Om man fick till den skulle den se ganska okej ut, nu ser det för hemskt ut
              Här är en bild ifrån mobilen när det är mörkt ute på den. Kvaliten är riktigt rutten, men ni förstår nog vad jag menar med att det blå lyset inte passar in....

              Comment


              • #37
                Re: BMW 118i projekt

                dessa monterar vi i nya bilar som man inte hittar nån vettig remote signal i,,
                monterade en senast idag i en passat cc.
                http://www.multimedia-import.se/prod...roductId=55000
                NMIAB.se
                http://www.facebook.com/nmiab
                http://www.facebook.com/Ampire.sverige

                Comment


                • #38
                  Re: BMW 118i projekt

                  Hur har det gått med det här bygget?

                  Jag är lite nyfiken hur du har löst det med inställningarna som låg i bilens "dator", antar det fanns automatiserad "själv service" varning etc som skulle köras igenom bilens orginal radio?
                  Hur har du hanterat sådant?

                  Bygglogg: SQW: TransFårrden

                  Comment


                  • #39
                    Re: BMW 118i projekt

                    Originally posted by zrken View Post
                    Hur har det gått med det här bygget?

                    Jag är lite nyfiken hur du har löst det med inställningarna som låg i bilens "dator", antar det fanns automatiserad "själv service" varning etc som skulle köras igenom bilens orginal radio?
                    Hur har du hanterat sådant?
                    Inte hänt mycket alls......väntar på våren och varmare väder

                    Om jag förstått det rätt så behövs orginal radion om man ska uppdatera mjukvaran i bilen. Annars fungerar allt som det ska. Färdator och själv service, varningar lirar utan orginal radion vad jag sett ialla fall.
                    Jag har dock ej haft den på service än, men har svårt att tänka mig att det skulle bli något problem.
                    I värsta fall får man kasta tillbaks orginal CD:n temporärt.


                    Jag impuls köpte två fyrkanals steg som jag funderar på att sätta i bilen till våren så att jag kan köra helt aktivt. Dock så är de lite väl stora för bilen så jag får se om de verkligen kommer i eller ej. Annars blir det nog två par små alpine eller JL audio fyrkanals steg som tar mindre plats.

                    Comment


                    • #40
                      Re: BMW 118i projekt

                      Sedär. vad är det för steg du lagt vantar på?

                      Bygglogg: SQW: TransFårrden

                      Comment


                      • #41
                        Re: BMW 118i projekt

                        Jag slog till på två Signat LAB-4 steg.
                        Jag fick tummen ur när jag fick mitt T1500-1BD steg sålt. så i påskas monterades rockford stegen ut och jag började testa hur jag skulle få in signat stegen.
                        De är lite större än rockford stegen är......



                        Jag har för tillfället enbart ett av dem monterat så här och kör utan subb och annvänder mig av två av de fyra kanalerna till framsystemet som körs helt passivt delat. Processorn åkte ut också.



                        Jag har prövat lite olika typer av placeringar av dem men inte hittat något bra än Om de skulle varit lite kortare skulle det funkar utan några problem, men nu går de över batteriet och batteripolerna. Vet inte hur jag ska lyckas få till att kunna byta säkring och komma åt polerna utan att montera bort stegen först.

                        För tillfället har jag lite beslutsångest....får se om jag hittar något bra sätt att montera dem på, annars blir det nog att sälja dem eller så får de bli hyllvärmare till man byter till större bil någon gång i framtiden.

                        Comment


                        • #42
                          Re: BMW 118i projekt

                          Har inte kommit på något bra sätt att montera LAB-4 stegen på. Har införskaffat ett par mindre digital steg istället som ligger hemma och väntar på installation.
                          Jag har dock tappat motivationen lite efter att man inte fick igenom bilen på besiktningen i början av Maj. Fick en tvåa på att airbag lampan lyser efter att jag glömde att sätta tillbaks kontakten efter att jag haft stolarna ute när jag installerade basarna under stolarna. I övrigt tyckte besiktningskillen att bilen var i väldigt bra skick.

                          Jag var inne på BMW i solna och skulle släcka den lite snabbt en morgon, dock fick de ej någon kontakt med OBD-II interfacet. Jag tänkte inte på att jag inte hade orginal CD:n i.
                          Jag fick en ny tid för två veckor sedan och monterade då in orginal stereon. Dock så fick de fortfarande ingen kontakt med bilen
                          Så nu börjar jag bli orolig. Har bokat tid på verkstaden för ett längre besök för felsökning på måndag då jag även får körförbud på bilen.

                          Är det någon som vet om man kan komma in och släcka varningen genom något annat interface än OBD-II interfacet?
                          Om man tittar på EDIABAS programmet så kan man välja mellan
                          OBD,FUNK,EDIC och EDICC (Can-bus). Tycker att man borde kunna komma åt det genom interfacet som sitter i orginal radion ialla fall. men har ingen aning. Känns som om felsökningen på att få igång OBD-II interfacet kan kosta en del, bara för att kunna släcka en varningslampa.

                          Comment


                          • #43
                            Re: BMW 118i projekt

                            Det där låter absolut inget roligt!
                            Jag sitter och är nervös på samma tema då jag kopplat i och ur de där anslutningspanelerna de har ett par ggr.. Huvaligen :/

                            Bygglogg: SQW: TransFårrden

                            Comment


                            • #44
                              Re: BMW 118i projekt

                              Ingen progress på bilstereofronten. Har varit fullt upp med att fixa bilen så att man får köra med den igen.
                              Lämnade in den på verkstad för felsökning varför man inte fick kontakt genom OBD-II interfacet. De lyckades dock ej hitta felet på en timmes felsökning. Det slutade med att jag åkte och plockade ut bilen i fredags och körde förbi bilprovningen och gjorde en ombesiktning för 200 spänn så att man kunde köra den ett par veckor till.

                              Sen har jag felsökt tillsammans med en till kille. Vi kollade att kabeln var hel mellan junction boxen där OBD-II kabeln går in i och själva kontakten tillsammans med jordkablarna. Allt var helt och allt annat fungerade i bilen så det var bara att söka efter en ny box då den är gatewayen in i bilen och dess k-buss. Hittade en i uppsala ifrån en E90. Efter att ha bytt den så fungerade det att få kontakt med alla saker i bilen och vi kunde resetta airbag varningen. Så idag var jag förbi och ombesiktigade igen.

                              Nu ska jag försöka montera in sony CD spelaren igen och även få in de nya stegen så att man kan spela lite högre igen
                              Funderar på att bygga en låda i fram för att slippa ha någon sub låda i bagaget och få tillbaks det utrymmet. Vi får se om man får lite tid över vid midsommarhelgen. Är rejält sugen på att provköra de nya små stegen och se hur de låter.

                              Comment


                              • #45
                                Re: BMW 118i projekt

                                Kul att det löste sig!
                                /tycker Erik.

                                Comment

                                Working...
                                X