Announcement

Collapse
No announcement yet.

SQL - E60:Projektet utan slut

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • zrken
    replied
    Re: Surk bygger E60 första "SQ" kärran.

    Originally posted by Robsarve View Post
    Bästa sättet att få bygglust är nog att ta sig till mantorp imorgon...

    Jag hade kört bruntejp och spreylimmat dit första lagret glasfibermatta och sen plastat på den. Det brukar funka hyfsat även uppochned. Tejpa gärna en sopsäck på nedersta delen av dörren för att fånga upp droppar.
    Mantorp är inbokat!

    edit:
    Tack för tips med fastlimmning. Det verkar smidigare
    Några funderingar på rädslan för att dörren skall slå sig eller att plasten inte fäster?
    Last edited by zrken; August 3, 2012, 15:44.

    Leave a comment:


  • Robsarve
    replied
    Re: Surk bygger E60 första "SQ" kärran.

    Bästa sättet att få bygglust är nog att ta sig till mantorp imorgon...

    Jag hade kört bruntejp och spreylimmat dit första lagret glasfibermatta och sen plastat på den. Det brukar funka hyfsat även uppochned. Tejpa gärna en sopsäck på nedersta delen av dörren för att fånga upp droppar.

    Leave a comment:


  • zrken
    replied
    Re: Surk bygger E60 första "SQ" kärran.

    Heya boys!

    Det är ingen hemlighet att byggmotivationen når bottennotering.

    Just när jag fick för mig att byggmotivationen skulle ta fart igen efter den senaste tidens grillfest.... "stekt talspole - well done, medium eller rare?"
    ... Så var det dags igen. Denna gång var det en av mina kära RF 12".

    Skulle iväg på ett kvällsdopp med en kamrat väntandes en bit bort. Sista dagen med framsystemet igång ville jag även se vad som hände om man gick ner från 8ohm till 2ohm.... och tryckte på.. *horn*.
    Varje bas har sina 4 poler på var sin sida om baslådan. Den ena sidan är krångligare att nå och har massor av kabeljox ivägen.
    Passar på att försöka (i mörker, längst in i skuffen, utan sikt, omärkta kablar, och tight mellan polerna ).... kontrollmäta med multimeter på kabeln 2ohm ...nöjd efter ett halvdant stressmeck drar jag mot badet.
    Kommer 5sek spelandes och tänker "äntligen får man lite fart på backspegeln & ryggmassagen börjar ju faktiskt bli användbar. .....BÄÄÄNG -rassel honk stonk rkrsss .....och där rök den basen.

    När jag insåg att detta berodde på att jag lyckats hänga all effekt på en talspole på ena basen istf hela baskedjan fick jag ett mindre bryt.
    Sällan svurit så högt på parkeringen som när jag insåg vilket löjligt misstag som kostat mig en av de två basar jag vart tveklöst mest nöjd med genom tiderna.
    Så uppdatering igen av systemskissen lär väl ske.

    På sin helhet har jag nu förstört precis hälften av anläggningen (ja - en diskant sögs fast i dörren + gick i 2 delar för en tid sedan..) diskant/mid/midbass/bas har gått åt.
    Det är som att man får äta upp allt mekande som gått bra tidigare med en stor djävla hög rookiemisstag (som tycks komma när man ökar sina krav och vill krama ur mer ös...).

    Horsyhorse bekräftade häromdagen ett par SV200L gick iväg.. och nu skall jag försöka samla motivation till att få in dem i kärran.
    Det finns en trade-off som behöver göras. Utan att göra en låda till dem så kommer jag inte kunna köra midrange i dörren samtidigt på grund av fladder..
    Då behöver det bli ngn form av dörrsideutgjutning modell hewi. Det finns rätt goda möjligheter till det faktiskt..!
    Att såga ut delar av kartfacket och bygga baffel rakt i i och sedan försöka plasta upp baksidan... Lite bilder så ni ser hur det ser ut.

    Med framsida till kartfack:


    Så här ser baksidan ut:


    Bakom alltihop:


    Det finns goda möjligheter att plasta upp mot fuktspärren och sedan bulta rätt igenom den lilla "klacken" som kartfacket vilar på.
    Att döma av volymen som kan gå att få ut är jag skeptisk till att få ut mer än 6-9L, med tanke på Hewis blå-valstora dörrlådor som gav styva 12-13L vad jag kan minnas...

    Ni som har pejl på det här med plastande, se hit!

    Tänkte prova min plan på er med erfarenhet, hur jag tänkt göra:
    Första steget är att plasta en "låda" som formar sig efter fuktspärren. Brunplast tejp ytterst (lossnar enklare), sedan ett lager silvertejp.
    När polyestern är blandad i burk, med härdare, lagom remsa glasfiberväv klippt, läggs först ett lager plastklet direkt på tejpen. Sedan trycks glasfibern på plats, varpå den dränks i ytterligare ett lager.
    Fråga 1; Kan det härda i vertikal position eller måste det läggas ner?

    Sedan skall denna sida fästas på baksidan dörren (efter att ha sågat väck större delen av utstickande kartfacksbulben.
    Funderar på om det räcker att rugga upp ytan med riktigt grovt papper, en 4-5cm bredd där jag vill att själva formen skall fästa, och sedan häftar tyget rätt på detta.
    Dvs. så att det ligger en 2-3cm fleece häftat med 2-3 cm avstånd så det blir som en "list". Ehh. Svårt att förklara
    Tygstycket skall alltså fästa lådan som var gjuten mot dörren, på själva dörrsidan. Det häftas fast på dörrsidan och spänns så det går att hänga tillbaka dörren. Sedan spänns det ihop och dränks i plast. Adderar sedan glasfiber för hållfasthet.
    Fråga 2: Är detta en framkomlig lösning?

    Till sist har jagf tänkt försöka bättra på/plasta/spackla en stabilare monteringsmöjlighet för mellanregister.
    Dock får det bli deluxe kompromiss då jag inte tummar på orginal-looken sett från lyssningsposition.

    Fråga 3: Vågar jag plasta delar baksidan av dörren/insidan av lådan på alla håll utan att vara rädd för att den slår sig?

    Kan tillägga att Audison vRX steget hastigt och lustigt fick ny ägare. Är inte helt säker på att det var mitt klokaste beslut ... men uppenbarligen fattades det pulver till vad jag vill komma åt
    Nu hoppas jag bara Jimmy på blekingebilradio får iväg mina b2 steg. Det känns inte helt stabilt med ett så här stympat system.
    Ärligt talat har jag endast diskanter och ett bassteg i handen. Resten är på vift eller ofinns.....

    Mvh // Surk - på jakt efter bygglust och ett spelande system.

    Leave a comment:


  • Iwa
    replied
    Re: Surk bygger E60 första "SQ" kärran.

    Som sagt, det ska bli kul o se när du vänder ut och in på hela bilen igen! Tycker dock lite synd om dig att behöva göra om typ allt igen, men strävan efter perfektion är en tuff väg att gå!

    Leave a comment:


  • Antonic
    replied
    Re: Surk bygger E60 första "SQ" kärran.

    Ska bli skoj att följa detta, Får träffas om 2 helger och diskutera mera i Motala.

    Leave a comment:


  • Belone
    replied
    Re: Surk bygger E60 första "SQ" kärran.

    Ojsan Hoppsan!!

    Leave a comment:


  • ppk
    replied
    Re: Surk bygger E60 första "SQ" kärran.

    Låter kul detta hehe :P

    Leave a comment:


  • zrken
    replied
    Re: Surk bygger E60 första "SQ" kärran.

    Tjena boys!

    Har precis anlänt hem efter en tiodagars roadtripp. Tokigt trevligt innehållandes både festival och bröllopp i skåneregionen.
    En hel del tid med stereon har sagt mig att det inte ens på något sätt går att hoppas på annat än att 4" är trasiga dem med. De kommer åka ut.

    En snabb nuläges-sammanfattning av stereo-resan ser ut så här:
    Missnöjd med funktionen av:
    -Middbasar (tvärsvetsad)
    -Mellanregister (stekt)
    -Audison steget (låter fantastiskt, men det tycks inte ha tillräckligt med pulver för mina behov - elementen blev stekta på ren in-signal, men övergainat mot högtalare)

    Nöjd med:
    -Basar! De spelar tight som en grodröv!
    -Basslutsteg! Vilket djävla kärnkraftverk (för tillfälligt piskandes i 8ohm)
    -Diskanter. Focals VRS, låter fantastiskt och hänger med utmärkt.

    Med hänsyn till kärnvapen-sprängd budget och slut på semester kommer återuppbyggnaden av systemet påbörjas omedelbart.
    Till en början kommer det att vara enbart 2-vägs i fronten. 8" i skall numera monteras vid orginal plats på kartfacken.
    Ett mellanregister på 3 eller 4" kan vara aktuellt att införsakffa senare, men är ej prioritet före jag har ett system som spelar alls...

    Summa summarum; utvecklingen av systemet tar en just nu hel drös klampande steg bort från sin blygsamma SQ-orientering .
    SQ är inte övergivet på något sätt, men i ett mellanläge skall jag här försöka bygga ett system som tål att spelas -som jag vill lyssna

    System specifikationen kan nu tämligen behöva uppdateras efter beställningar gjorda i dagarna.
    I jakten på en rejäl förbättring i midbass registret - till minsta krona. Dubbla 6.5" (dubbelt så dyrt...) eller 1x 8". Valet föll på en 8" - Hertz SV200L.
    De verkar vara en något mer "bilstereo konverterad" SV200 där man saftat till upphängning och slaglängd, och sänkt fs från en bit över 80 till dryga 45hz.

    Slutsteg råkade inhandlas med lite för kort varsel. Från ingenstans dök en möjlighet upp jag hade endast drömt om i webbshopparna.... då var inte jag sen att haka på.
    Inte bara ett, men TVÅ B2 Quattro MKII införskaffades! Och Pulver skall det finnas! (110x2+225x2 wrms @ 4ohm)
    Lite roligt med assymetriska och bryggbara kanaler -flexibiliteten ökar en hel del. Bryggat ger varje steg 1x330+1x620wrms.
    Tanken var att köpa endast ett steg i kombination med saftigare middar, och sedan utöka till tre-vägs framsystem med ett till steg senare under hösten. När pengar åter igen kommer..
    Men då visar det sig att det brann i knutarna med ny modell precis släppt (något varsammare speccad) och jag kunde klippa de sista två stegen som fanns av MK2 modellen. Givetvis på bekostnad av att jag i nuläget inte kommer ha budget-rum för mellanregister på ett tag...

    Tittar jag tillbaka i backspegeln bara ett par månader så såg jag ett slutstegsetup som från början var planerat att bli all-out-rockford.
    Som av en händelse hamnade prisnivån att riktningne kunde varit vad som helst som vart prisvärt...
    Ett Audison vRX 6 dök upp från ännu mer ingenstans...
    Och nu har situationen blivit B2 rakt igenom på ett par månader. Hallå eller?
    Dags för en uppdatering av systemspecifikationen:

    Högtalare:
    1" Focal VRS (Vetlanda)
    8" Hertz SV200L (Stockholm)
    (2st) Rockford Fosgate T112D2 12" (Södertälje)

    Slutsteg:
    B2 Audio M1s (Kristianstad)
    (2st) B2 Audio Quattro MKII (Blekinge)

    Övrigt:
    (2st) Running Bull 75Ah + 105Ah Startbatteri (Jönköping)
    BitOne -SIP (Växjö)
    SilentCoat; ca 120 ark (Blekinge)
    Signalkablage från Hollywood.

    Så fort som möjligt tar ett ganska omfattande rivarbete fart. Mer beskrivning om ombyggnadsplanerna kommer... Håll till godo

    Mvh Surk

    Leave a comment:


  • zrken
    replied
    Re: Surk bygger E60 första "SQ" kärran.

    Originally posted by Antonic View Post
    Känns som jag ska hämta ett ocilliskop från jobbet och kolla jag med, verkar ju riktigt skoj!
    Chansen är STOR att du vill byta upp dig slutstegsmässigt

    Originally posted by Jonhny View Post
    Är förstasidan uppdaterad gällande vad du har för prylar? En skiss kanske?
    Vilken midbas har du kört sönder, med vilket slutsteg?

    Generellt tycker jag att klippning är trist som sjutton. Det ska inte behövas.
    Som du sa i ngn tråd om ocisllioskop... "lycka till att se dig om efter nytt steg".... DOH! Där är jag nu

    Första sidans speccar är inte uppdaterade. Dock är framsystemet i stort det samma. Basar och bassteg skiljer.
    Det är en Audiosystem AX08 8" som suttit under passagerarstolen som blev tvärsvetsad på Audison vRX steget.
    Eventuellt är även en 4" Morel Dotech Ovation som åkt på styrk i förardörr.
    Men det kräver närmare felsökning, det finns flertalet grejjor kvar att göra innan det är dags att slutgiltigt bedöma situationen.

    Systemskissar... hm. aldrig ens tänkt tanken att mitt bygge skulle behöva en systemskiss.
    Så fort jag har landat i vad jag skall göra åt alla problemen och hur bygget skall ta vägen kan det bli uppdaterade systemspeccar.
    Har löjligt stora problem att bestämma mig för om jag skall tycka volymen från nuvarande slutsteg skall anses som tillräcklig, eller om jag anser mig "behöva" uppgradera.

    Det kan komma rätt stora förändringar i upplägg av det här bygget framöver.......

    Leave a comment:


  • Jonhny
    replied
    Re: Surk bygger E60 första "SQ" kärran.

    Är förstasidan uppdaterad gällande vad du har för prylar? En skiss kanske?
    Vilken midbas har du kört sönder, med vilket slutsteg?

    Generellt tycker jag att klippning är trist som sjutton. Det ska inte behövas.

    Leave a comment:


  • Antonic
    replied
    Re: Surk bygger E60 första "SQ" kärran.

    Känns som jag ska hämta ett ocilliskop från jobbet och kolla jag med, verkar ju riktigt skoj!

    Leave a comment:


  • zrken
    replied
    Re: Surk bygger E60 första "SQ" kärran.

    Tjena Boys!
    Har lite av ett vägval i mina tankar, vart skall bygget egentligen ta vägen?

    Förarsidans mellanregistrer har haft problem med en skramlande baffel.
    Det har egentligen varit så sedan dag 1 monterat. Men i olika utsträckning..
    Från början var jag rädd att det var upphängningen som tog emot baffelns hål (skruvat bakifrån).
    Men så uppstod det påtagligt vid endast ett fåtal frekvenser... och inte de som tordes generera mest slaglängd.
    Av detta drog jag slutsatsen att det troligaste var att baffel n (ranglig plexi) hamnade i resonans och förde oväsen.
    Nu så här en tid senare utan att ha åtgärdat problemet upplever jag problemet tydligare.
    Även på låg volym kan ibland "resonansen" uppstå på tok för tydligt.
    Och vid några enstaka låtar träffas ett frekvensspann där hela midden låter som om den vore filtrerad i havregryns gröt.
    Det uppstår inte konsekvent, men när det sker låter det inte alls låter friskt.

    Sakta men säkert börjar illusionen och förhoppningarna (bortförklaringarna...) falla i sär.
    Om allt från "orginalkabeln kanske strular" till att "baffeln skrammlar lite" lätt skulle kunna lösa hela problembilden...
    Det som gjort att "förhoppningen" hållit så här långt är att detta oljud uppstod långt FÖRE jag "gainade upp en smula" till de nivåer som svetsade middbassen.
    Nu funderar jag på hur mycket jag förvärrat situationen.

    Ännu har jag inte monterat loss elementet och slutgiltigt förklarat det skadat/trasigt/oanvändbart eller om det faktiskt är okay och min montering + kablage är skrot. Litar inte på hur det här elementet mår förrens jag får tillfälle att montera det ordentligt och lyssna efter skrammel. Samt framförallt prova med annan kabel.
    Det är inte säkert elementet är skrot, men en del talar för det.

    Summarum, efter att ha övergainat (dock oklippt insignal!) och sökt efter mer kräm, stekt en 8" midbass, har jag blivit skeptisk till om gränslandet mellan 70-90wrms oklippt signal på högtalarkabeln skall anses tillräckligt till vad jag eftersöker...

    Nu är hela signalkedjan konfigurerad med ocillioskop så att fullt påslag oklippt signal ut från slutsteget när BitOne's nivåer är maxade.
    Och detta är helt enkelt lyssningsvolymen som återkommer varje gång jag sätter mig bakom ratten!
    Det låter klockrent, och finns tokigt mycket dynamik kvar utöver.... men bara känslan av att inte ha mer att ge på volymratten äter upp mig

    En fråga som gör mig tokig i detta läget är hur mycket klippning utsignal är tolererbart? ALL INPUT är tacksam!
    Hade vart gött att ha fler varv kvar på volymratten, och i så fall är ju frågan - hur mycket klippning kan man hoppas och tro högtalarna håller för?

    Mvh Surk - i valet och kvalet.

    Leave a comment:


  • zrken
    replied
    Re: Surk bygger E60 första "SQ" kärran.

    Originally posted by Iwa View Post
    Alltid svårt o veta vilka låtar man vill dema när man ska visa upp ljudet, man vill spela alla låtar samtidigt Men det var väldigt trevligt o höra ljudet i din bil, jag åkte genast hem o tweakde om och fick fram en mycket djupare och bredare ljudbild än jag hade innan, ska ut en sväng till bilen snart igen :P Egentligen första gången jag lyssnat i en SQ bil och vetat vad jag skulle lyssna efter! Annars har jag lyssnat nån gång på Elmia och satt mig i nån bil och tyckt: -Jaha det här lät ju bra... fast jag inte vetat egentligen vad som är bra eller dåligt. Lät det rent och fint så lät det ju bra

    Haha, ja 40hz tonen var ju rätt så bra Det var ju som sagt slutsignalen på träffen
    Det glädjer att du gillade nuvarande "situation stereo"
    Glöm inte att beskriva hur du tweakat om i din projekttråd! Vill ju läsa om hur du utvecklar bygget

    Leave a comment:


  • Iwa
    replied
    Re: Surk bygger E60 första "SQ" kärran.

    Alltid svårt o veta vilka låtar man vill dema när man ska visa upp ljudet, man vill spela alla låtar samtidigt Men det var väldigt trevligt o höra ljudet i din bil, jag åkte genast hem o tweakde om och fick fram en mycket djupare och bredare ljudbild än jag hade innan, ska ut en sväng till bilen snart igen :P Egentligen första gången jag lyssnat i en SQ bil och vetat vad jag skulle lyssna efter! Annars har jag lyssnat nån gång på Elmia och satt mig i nån bil och tyckt: -Jaha det här lät ju bra... fast jag inte vetat egentligen vad som är bra eller dåligt. Lät det rent och fint så lät det ju bra

    Haha, ja 40hz tonen var ju rätt så bra Det var ju som sagt slutsignalen på träffen

    Leave a comment:


  • zrken
    replied
    Re: Surk bygger E60 första "SQ" kärran.

    Originally posted by Hewi View Post
    Kan bara flika in med att dubbla RW6or i ca 12-13L slutet spelade sämre midbas än dubbla Nobelium 6or i min bil , gick dock ngt djupare men hade inte alls samma attack och transientsvar , testade i mina gamla dörrsidor.
    Körde de då mellan 40Hz/24db-71Hz/12db/oktav har jag för mig.
    Mjaha! Det kanske beror på att RW6orna är mer byggda som subbar än middar.. Onekligen tämligen nyttig information! Tack för att du delar med dig här

    Originally posted by henkz View Post
    Har ett set med http://www.cdtaudio.com/series/hd_series/hd_62as.htm
    liggandes jag ifall det skulle vara av intresse.
    I nuläget är det inte aktuellt, men "keep it coming"

    Originally posted by knysten View Post
    Det är tyvärr så att man inte får bra midbas på bmw:s standardställe.
    Svar på problemen: midbas i dörren. Sorry, men så är det.
    Been there, done that. Är nu nöjd som tusan, har aldrig haft så bra midbas förut.
    Originally posted by ChriZtoffer View Post
    Frågan är ju ändå hur mycket midbas man får fram från ett element som sitter under en stol.
    Originally posted by Robsarve View Post
    Skall du få bra midbas ur ett trevägssystem så börja med mellanregistret. En bra fyra kan du dela nedåt 100 Hz. Där ligger mycket av attackerna i midbasen.
    Bygg stabilt så har du rätt förutsättningar.
    Ja, det börjar onekligen rada upp sig en hel radda komenterarer (här/PM/telefon/live) som påminner mig om hur det helt enkelt bör vara dags att gå vidare i lärandet om bilstereobyggen. -Plast.

    ---------------

    Så till helgens träff i motala!
    På plats fanns Iwa, Noiseprojekt, Antonic + Sandra, och såg ett spår av Morre_W.. Det blev demo&tjöt&kött!

    Det var kul att provlyssna Iwa's och Antonics kärror! ..man lär sig en hel del varje provlyssning!

    För egen del var det med blandade känslor jag åkte ner, en timme innan avfärd fick jag för mig att "nu skall allt gainas om ordentligt så att jag endast har helt oklippt och så ren signal som möjligt...
    O-scopet åkte fram och allt gainades om (och nivåjusterades... ) på strax över en halvtimme innan det var dags att åka!
    I den totala stressen blev det många små misstag som drog ut på tiden (detta var första gången med eget o-scope).
    Några tips och tricks på detta temat kommer i en senare post. Kontentan är i alla fall att saker och ting numera är gainat så att -2volymsnäpp på signalkällan, full volym på Bitone, med full volyms ingångskänslighet, och 0db dämpning per kanal ger nu fortfarande helt oklippt signal från slutsteg till högtalare. Utefter detta ställdes gain på steget till maximal nivå innan klippt signal uppträdde, vilket uppträdde runt 75wrms (4ch) och strax över 90wrms (2ch). Får kort och enkelt konstatera att det är precis som Johnny sa i en annan tråd:
    http://www.bilstereoforum.se/showthr...026#post332026 " Lycka till med slutstegsbytet!"
    Går inte att säga annat än att han hade tämligen rätt! 90wrms klippfri signal gör inte min dag.
    Det känns både bra och förgävligt att veta att stegen pumpar max med ren signal... Min vardag kräver mer effekt

    Måste säga det var väldigt kul att få Dema kärran!
    Det är inget jag riktigt fått göra för mer eller mindre vana bilstereolyssnare
    Faktiskt är det inte helt enkelt att välja vad folk skall få lyssna på utan att förbereda sig... detta gjorde att "demokvaliteten" blev väldigt varierad. Att sitta med spotify på signalkällan och försöka välja musik.... vad som låter bra, vad som är schysst demofaktor i... det var rätt svårt
    Resultatet var att ta sig hem och påbörja bygget/upprensning till en KORT & effektiv demolista som skall vara enkel att dema och ändå kan visa på lite variation, med låtar som fungerar tacksamt till demo på schyssta anläggningar.
    SQ-DEMOLITION-1st Choice: http://open.spotify.com/user/zrken/p...AqeNmHLbysYShy (listan kommer säkerligen uppdateras/förbättras och möbleras om i efterhand, men välkomen att subscribe:a)

    Totalt sett fick nuvarande stereo-situationen rätt god respons!
    Trots ett antal uppenbara förbättringar låter det bättre än vad man borde förvänta sig.. En resonansbenägen vänster-mellanregister-baffel, och endast vänstersidans midbass... Och i hasten på vägen söderut konfades tydligen fel preset på bitone - med nivåerna ny-inställda på preset för "körning" och inte för stillastående (subben uppställd till närmare 60hz (istf 45hz) och annan delning på midd) ).... Det finns lite att göra/skruva på Men kul med positiva vibbar som ger energi att börja kolla på kartor över ny orörd mark

    Höjdpunkten på träffen var mot slutet då vi stod och snackade bakom min kärra... just innan hade jag kört en 40hz ton i syfte att dubbelkontrollera att steget fortfarande matade ut ren signal även med last (och att det inte fanns mer gain att hämta -när högtalare var tillkopplat på steget -då det vart konfat utan last!). Det blir klart och man konstaterar det var gainat som sig borde...
    ...så står vi där och småsnackar ett par minuter senare och från absolut ingenstans drar signalkällan (mobilen) igång på fullvolym i ett rätt rejält BRÖÖL på 40hz ton ?!
    ...förvåningen nådde inga gränser

    Tack allihopa!

    Mvh Surk
    Last edited by zrken; July 16, 2012, 08:38.

    Leave a comment:

Working...
X