Låter som att det kommer att bli en demobil det här
Trodde det skulle bli en ren SPL bil först.
Vid de rätta frekvenserna står konen ganska still.
Tanken är att den ska kunna spela en hel del dB men även kunna spela musik. Bilen är mer entonig inne i när dörrarna är stängda. Men med båda dörrarna öppna spelar den mycket bredare i frekvens. Men det gäller med nuvarande konstruktion. Hur lådan utvecklats under vintern får vi se.
Om några veckor är det dags att ställa av bilen. Då blir det också läge att göra en del förändringar. Det som ska göras är följande.
Stolen ska ut och byggas om.
Tätning och stagning av lådan.
Porten och låda ska modifieras.
Podie byggas för Huvudenheten, voltmätare, laddstyrning och säkerhetsbrytare.
(Dörrsidor eventuellt byggas om)
Stolen demonterad ner till ramen. Vi får se vilken stol det blir. Några förslag på en mindre stol med fällbart ryggstöd? Funderar på att plocka en Golf MK3 stol.
Bilen är avställd så nu blir det lättare att komma åt och laborera. Ingen förarstol i vägen.
Det var en av de grejerna som inte blev gjorda innan stolen åkte in. Dessutom är Volvo stolen så fet att det inte blev som det var tänkt från början. Hatar den klumpiga volvo stolen men nu är skiten slaktad.
Comment