Announcement

Collapse
No announcement yet.

koppla PRS-D2000SPL korrekt

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • koppla PRS-D2000SPL korrekt

    Hej. Är ny här och även rätt ny på bilstereo fronten. Men oftast blev hitta man hit när man googlade en fråga, så lika bra att registrera sig

    Nu till frågan. Det är så att jag köpt ett PRS-D2000SPL och 2st Ts-w3003D4. Basarna är på 600RMS och 2000watt max med 2*4ohm. Steget ger ut 750w vid 4ohm, 1500 vid 2 och 2000 vid 1ohm.

    Planen var att koppla ner steget till 2ohm. Men kollade manualen till basarna och dom tyckte man måste använda båda talspolarna annars kunde dom ta skada. Men blir det inte lite mycket att koppla ner det till 1ohm och mata 2000RMS in i dom? Vad tycker ni som vet lite bättre?

    Väldigt slarvat skrivet, men står på jobb och måste gömma luren när chefen dyker upp.

  • #2
    Re: koppla PRS-D2000SPL korrekt

    Inga problem att koppla steget i 1ohm, det är ingen strömbrytare med 2kw i ledningen du slår på och av utan du kan justera själv med gain/level-ratten hur mkt du vill ha, tycker du det låter illa eller luktar bränt får du dra ner gain lite och kolla igen.

    Jag brukar hellre se till att om basens maxwatt är 2kw ser jag helst att steget iaf lämnar 2kwrms utan problem, då kan man piska på bra utan att steget behöver gå på fullt ställ hela tiden för att basen ska jobba.
    Sponsor 2015: www.Ljudbyggaren.se

    www.garaget.org/Frippe_L

    Svensk Mästare 2012 i Street Stock
    Svensk Mästare 2011 i Street 100A
    Svensk Mästare 2010 i ESPL MASTER

    Comment

    Working...
    X