Announcement

Collapse
No announcement yet.

Fråga om lådvolym.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Fråga om lådvolym.

    Ska bygga en dubbel låda med 2st gas alpha 1025x i varje låda, så jag undrar hur stor en låda till 2st basar ska vara? Gärna portad för lite djupbas iaf

    Jag lyssnar på det mesta, men mest psytrance och hårdrock. Basarna ska sitta i hatthyllan på en opel rekord coupe 71:a

    Stegen är inte bestämda än, får bli när resten av anläggningen är klar

    Portarna får av utrymmes-skäl sitta bakom ryggstödet.

    Lite data på basarna då..

    Bas: 10 tum.
    Impedans 4ohm.
    Känslighet 86dB.
    Frekvensomfång 36-800Hz.
    Effekttålighet 400W max. 200W RMS.
    30oz magnet.
    Talspole 50mm.
    Mått: Monteringshål 230mm. Monteringsdjup 133mm.
    Vas 22,37 liter. Fs 35Hz. Qts 0,71. BL 11,3.



    mvh Tompa
    || DLS || ALPINE || GOLF IV ||

  • #2
    Re: Fråga om lådvolym.

    Gör varje låda på 50 liter med 1 st 4" rör som är 25 cm långt, sätt dämpmatta på lådans innerväggar. Trattar är inte inräknade i portlängden, du får kolla upp hur många cm av röret som ska kapas av för att kompensera trattarna.

    Bara så att du vet, de där basarna har provats av flera i basreflexlådor men de spelar inte med bra ljudkvalitet då. Högt kan de spela däremot. Det förslag jag har gett borde ha runt 40 Hz avstämning, du kanske får labba litegrann med portlängden.

    Comment

    Working...
    X